پرسیدند، امام جعفر صادق كه بود؟گفتند: بنيانگذار فقه شيعه و از "عالم"   ترين امامان شيعه. پرسیدند، اگر ايشان خیلی "علم"  داشته، آيا كتابی كه  نگارش ايشان باشد و ميزان "علم" وی را آشكار سازد موجود هست؟گفتند: نه،  خودشان كتابی ننوشته اند، ولی بيش از شش هزار(؟) دانشجو داشته اند.  پرسیدند، پس چرا كتابی ننوشته اند؟از ارسطو كه بيش از دو هزار سال پيش می  زيسته كتاب ارغنون، و از افلاطون كتاب ١٢جلدی جمهوريت به جا مانده كه ميزان  علم آنها را آشكار می سازد. چطور در مورد ايشان اينگونه نيست؟گفتند: خلفای  ظالم وقت اجازه ی نگارش به ايشان نمی داده اند. پرسیدند،پس با اين جو  اختناق چگونه شش هزار دانشجو داشته اند؟گفتند: نمی دانیم!ولی از امام صادق  احاديث بسياری به جا مانده است! گفتنددر كجا آمده؟ جواب دادند،در كتاب  بحارالانوار شیخ الاسلام علامه محمد باقر مجلسی و چند كتاب ديگر. پرسیدند،  مجلسی در چه قرنی می زيسته؟گفتند: حدودا ٤ قرن پيش. پرسیدند او از كجا به  "علم"  امام رسيده ، در حالی كه حدود ٩ قرن بينشان فاصله بوده و كتابی از  امام هم در دسترس ایشان و دیگران نبوده؟ یا مثل نهج البلاغه که گفته میشود  گفتار حضرت امیرالمومنین علی علیه‌السلام (ع) است و نگارنده آن محمد بن  حسین بن موسی معروف به سید رضی است درحالیکه چهارصد سال بعد از حضرت علی  (ع) می زیسته؟  از کجا فرمایشات ایشان را جمع آوری کرده اند؟  الان که فلش  مموری موجود است هیچ تضمینی نیست که بتوان اطلاعات داخلش را چهل سال حفظ  کرد! چهارصدسال که جای خود دارد! گفتند: زيادی كنجكاوی مكن و همانطور که  پژوهشگر بزرگ احمد کسروی سوالات ساده تری را پرسش کرد ولی فداییان اسلام  دعوت صریح آقای کسروی را برای بحث و  گفتگو رد کردند و سپس ایشان  را،با،دفتردارشان در محل  (کاخ دادگستری تهران) تکه پاره و نابود کردند  متوجه باش که ریختن خون تو نیزحلال می شود... و همین شد که سکوت  کردم.......در ضمن بلافاصله دست دعا بسوی آسمان بلند کردم و از خداوند  درخواست کردم که دین و مذهبی را  به ما معرفی کند که اجازه فکر کردن و سوال  کردن را به ما بدهد! هنوز منتظر پیامک ایشان هستم!

پاسخ به شبهه👇
✅ اولا ائمه آثاری داشته اند که متاسفانه به ما نرسیده است.
مرحوم صدوق در "من لایحضر الفقیه" می گوید دستخط ائمه علیهم السلام نزد من موجود است، ولی بر اثر بی دقتی و اهمال، اینها از بین رفته و به ما نرسیدند.
✅ ثانیا برخی از آثار امام صادق علیه السلام به ما رسیده است.
1- از آثار مکتوب امام صادق (ع) رساله به عبدالله نجاشی (غیر از نجاشی رجالی) است. نجاشی صاحب رجال معتقد است که تنها تصنیفی که امام به دست خود نوشته اند همین اثر است.
2- رساله ای که شیخ صدوق در خصال و به واسطه اعمش از حضرت روایت کرده است شامل مباحث فقه و کلام.

3- کتاب معروف به توحید مفضل، در مباحث خداشناسی و رد دهریه که املاء امام (ع) و کتاب مفضل بن عمر جعفی است.
4- کتاب الاهلیلجه که آن نیز روایت مفضل بن عمر است و همانند توحید مفضل در خداشناسی و اثبات صانع است و تماما در بحارالانوار مندرج است.
5- مصباح الشریعه و مفتاح الحقیقه که منسوب به امام صادق (ع) و بعضی از محققان شیعه از جمله مجلسی،‌ صاحب وسایل (حرعاملی) و صاحب ریاض العلما، صدور آن را از ناحیه حضرت رد کرده اند.
6- رساله ای از امام (ع) خطاب به اصحاب که کلینی در اول روضه کافی به سندش از اسماعیل بن جابر ابی عبدالله نقل کرده است.
7- رساله ای در باب غنائم و وجوب خمس که در تحف العقول مندرج است.
8- بعضی رسائل که جابربن حیان کوفی از امام (ع) نقل کرده است.
9- کلمات القصار که بعدها به آن نثرالدرر نام داده اند که تماما در تحف العقول آمده است.
10- چندین فقره از وصایای حضرت خطاب به فرزندش امام موسی کاظم (ع) سفیان ثوری،‌ عبدالله بن جندب، ابی جعفر نعمان احول، عنوان بصری،‌ که در حلیه الاولیاء و تحف العقول ثبت گردیده است.
 
✅ اثر یک فرد می تواند دو گونه باشد کتبی و شفاهی.
اتفاقا با توجه به شرایط ائمه و دشمنی ها با ایشان انتقال شفاهی و سینه به سینه مطمئن ترین راه انتقال است.
✅ کتب زیادی قبل از کتاب مرحوم مجلسی به نقل سخنان اهل بیت و امام صادق علیه السلام پرداخته است.